SPIS  TREŚCI

( Kliknij aby przejść do wybranego artykułu )

  1. HISTORIA POWSTANIA

  2. OPIS ODZNACZEŃ

  3. KRYTERIA NADANIA ORAZ SAMO NADANIE

  4. PANCERNE ODZNAKI: 25, 50, 75 oraz 100

  5. ZDJĘCIA PANCERNYCH ODZNAK: 25, 50, 75 oraz 100

  6. PODZIĘKOWANIA

 

 

 

HISTORIA POWSTANIA

 

    Na łamach strony postanowiłem zamieścić Niemieckie odznaczenia z okresu II Wojny Światowej dedykowane wyłącznie pancerniakom. Pomijając: Żelazne Krzyże itp. z tego względu, iż mogły one być nadane każdemu Niemieckiemu żołnierzowi za wyczyny bojowe.

    Odznaka dla czołgistów w Niemieckiej Armii, sięga czasów jeszcze I Wojny Światowej. Następnie nieco zmieniona jej wersję nadawano podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej.

    Bojową Odznakę Pancerną Wehrmachtu wprowadzano 20.XII.1939r. przez Gen. Waltera Von Brauchitscha aby rozpoznać dokonania personelu pancernego, który brał udział w 3 oddzielnych atakach pancernych w różnych dniach. Została zaprojektowana przez Ernsta Peekhausa z Berlina i wprowadzona przez rozkaz Generała Waltera von Brauchitsha. 6 czerwcu 1940 roku, oddzielna klasa odznaki w Brązie, była dodana aby rozpoznać załogi innych pojazdów niż czołgi ( wozów opancerzonych, dział szturmowych, itp.).

 

ODZNAKA PANCERNA

AWERS

REWERS

 

 

OPIS ODZNACZEŃ

 

    Awers składał się z owalu z wieńcem złożonym z pięciu pojedynczych liśćmi dębu po jednej stronie i czterema na drugiej ( gąsienice zakrywały ten 5 ). Przy bazie owalu jest wiązanie a na szczycie znajduję się orzeł Wehrmachtu, który pod złożonymi skrzydłami trzyma kurczowo swastykę w swoich szponach. W centrum odznaki znajduję się czołg: Panzer IV, który przechodzi od lewego do w prawego boku ( z perspektywy oglądającego ). Obszar pod czołgiem jest wyżłobiony aby wyglądać jak trawa.

    Rewers posiada 3 odmiany, odznaka może być: wydrążona-cofnięta, płaska lub wgłębiona. Wersja wydrążona-cofnięta pokazywała odbicie czołowej strony, wersja płaska była pusta ( widoczne na zdjęciu powyżej ). Wgłębiona z kolei, posiadała drobne wcięcie, które pokazywały część zarysu czołgu. Odznaka była przywiązana do munduru poprzez szarpnięcie i hak, który był dodany do odwrotności i miał kilka wariantów. Było to konwencjonalne lutowanie małej prostokątnej na sztabie przegrody ( przedstawiony powyżej ), jak również bardziej rzadki typ, w którym to kołowy zawias piłki był wstawiony do ciała odznaki.

    Odznaka była wykonana z wielką dokładnością w całości, ale podczas gdy wczesne typy były "srebro / brąz" platerował, późniejsze wersje miały tylko srebro nałożone ponad cynkiem i dlatego też końcówki miały tendencje do matowienia.

 

 

KRYTERIA NADANIA ORAZ SAMO NADANIE

 

    Kryteria otrzymania nagrody były następujące:

 

    Odznaka była przedstawiana w papierowej paczce z nazwą nagrody wydrukowaną na zewnątrz. Dokument wręczany z nagrodą posiadał szczegółowe informacje odbiorcy ( ranga, imię i nazwisko oraz upoważnionego podpisem oficera ). Tak jak inne Wojenne Odznaczenia, Pancerna Odznaka była noszona na piersi na lewej kieszeni munduru.

 

Dokument nadawany razem z odznaczeniem ( w tym wypadku jest to: Pancerna Odznaka w srebrze ). Dokument dla czołgisty z jednostki Waffen-SS, który zginął w walce na wschodnim froncie. Dokument jest podpisany przez dowódcę regimentu: Jochana Peipera

 

 

PANCERNE ODZNAKI: 25, 50, 75 oraz 100

 

    Gdy wojna toczyła się coraz dłużej stało się oczywistym, iż pojedyncza Pancerna Odznaka nie była już odpowiednia aby rozpoznać rosnącą liczbę weteranów z latami doświadczenia. W czerwcu 1943 roku cztery nowe klasy zostały wprowadzone za: 25, 50, 75 i 100 potyczek pancernych. Te nowe odznaki złożyły się z nagrody, która była podobna do niezliczonej Pancernej Odznaki, lecz z różnicą, iż na pudełku widniał arabski numer klasy przy bazie wieńca. Odznaka była nieznacznie większa dla 25 i 50 klasy z 75 i 100 będącego jeszcze większego. Wieniec w wypadku 25 i 50 klasy był posrebrzany, podczas gdy w 75 i 100 klasy były pozłacane. Centrum odznaki ( czołg był zrobiony z oddzielnego uderzania i chemicznie zaciemniony w wypadku 25 i 50 klasy, podczas gdy w 75 i 100 klasy czołg był posrebrzany. Rewers miał kilka odmian, mógł być szczupły lub szeroki z szpilką. Numeryczne Pancerne Odznaki były wykonane z wyjątkową dokładnością oraz jakością, były wysoko poważane pośród wojska.

 

 

ZDJĘCIA PANCERNYCH ODZNAK: 25, 50, 75 oraz 100

 

PANCERNA ODZNAKA 25

AWERS

REWERS

 

PANCERNA ODZNAKA 50

AWERS

REWERS

 

PANCERNA ODZNAKA 75

AWERS

REWERS

 

PANCERNA ODZNAKA 100

AWERS

REWERS

 

 

PODZIĘKOWANIA

 

Z tej strony chciałem złożyć serdeczne podziękowania dla pana: Sebastiana Bianchi, za pozwolenie użycia tak tekstu jak i zdjęć ze swojej strony poświęconej w całości Niemieckim odznaczeniom z okresu II Wojny Światowej.

http://www.wehrmacht-awards.com/