SPIS  TREŚCI

( Kliknij aby przejść do wybranego tematu)

  1. FILMY

  1. GRY

  2. KSIĄŻKI

  3. BIBLIOGRAFIA

 

Ten dział poświęcam: Filmom, Grom Komputerowym oraz Książkom. Filmom akcji oraz wojennym gdzie też pojawiały się Tygrysy. Gier Komputerowych istnieje z pewnością o wiele więcej aczkolwiek piszę jedynie o tych w których słyszałem lub widziałem pojawiające się ukradkiem Tygrysy. Ksiązki naukowe oraz historyczne gdzie opisy Tygrysów są również przeważające.

 

 

 

I. FILMY

 

 

4 PANCERNI I PIES

"4 Pancerni i Pies" ( 1966-1970 )

produkcja: Polska gatunek: Przygodowy, Wojenny;

reżyseria Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski scenariusz Stanisław Wohl, Janusz Przymanowski, zdjęcia Romuald Kropat, muzyka Wojciech Kilar, na podstawie: powieści Janusza Przymanowskiego: ''Czterej pancerni i pies".

 

     W słynnym serialu awanturniczo-wojennym emitowanym co najmniej raz do roku, na którym wiele pokoleń wychowało się. Poruszano w bardzo wielu odcinkach motyw Tygrysa. Oto poniżej moje wrażenia odnośnie Tygrysów widzianych w serialu:

 

Odcinek 2, pt. "Radość i Gorycz"

     Podczas przemarszu na front załogi Rudego 102, na swojej drodze spotykają oni zniszczone w walce Tygrysy. Olgierd nazywa je: T-6 ( że niby T jak radzieckie T-34 ? ). Na polu walki spoczywają 3 wraki Tygrysów ( fot. 1 ), spodziewałem się po drugiej stronie zobaczyć całą chmarę radzieckich tanków a tu tylko 1 zniszczony: T-34/85 ( fot. 3 ).

Co do rekonstrukcji samego Tygrysa ( jak na owe czasy ) jest ona wykonana bardzo dobrze i w miarę dokładnie. Oprócz zbytnio wysuniętej wieży do przodu w stosunku do korpusu oraz dodatkowych płyt pancernych, które stosowano na Panterach ( fot. 2 ), nie można nic zarzucić naszemu Tygryskowi, patrząc na niego z odległości mało jest widocznych błędów, nieco widoczna różnica w rozmieszczeniu podzespołów na górnym pancerzu w stosunku do oryginału ( fot. 2 ).

 

Odcinek 3, pt. "Tam Gdzie My Tam Granica"

     W tym odcinku odbyła się iście ciekawa bitwa, oddział radzieckiej piechoty gwardyjskiej, 1 lekkie działo przeciwpancerne oraz czołg T-34/85 "Rudy" przeciwko ponad 6 Tygrysom oraz Niemieckiej piechocie. Nie muszę pisać kto był oczywiście wygranym w tej potyczce, straty po stronie obrońców były druzgocące kilku radzieckich piechurów, Niemcy stracili co najmniej 2 plutony Tygrysów oraz nie zliczone zastępy ludzkie, z takimi wysokimi stratami nic dziwnego że Niemcy przegrali wojnę :).

Odbył się tutaj bardzo pokazowy atak Tygrysów wspomaganych piechotą ( fot. 5, 6, 8 ). Z bliska można było zauważyć następujące błędy: gąsienice oraz koła napędowe radzieckiego typu, przednie oświetlenie wzorowane na typ jednostek Afrykańskich z 1943r., nieco zbytnia kantowatość pancerza oraz brak wzmocnienia z nitami tuż przy wieży ( fot. 7 ), widoczne jest również dziwne oznakowanie na pancerzu: F 485 ( fot. 9 ). Jest również scena w której Janek z Olgierdem podchodzą pod trafionego Tygrysa i otwierają z niego ogień do atakujących Tygrysów. Urządzenia celownicze w schwytanym Tygrysie są niesamowicie podobne do tych z: Rudego 102 oraz widoczne 2 włazy w wieży ( fot. 12 ), są w kształcie koła ( tylko dowódcy powinien być okrągły, ładowniczego mały prostokątny ). Samo strzelanie jest dosyć ciekawe i mamy możliwość przyuważenia Tygrysa z bliska ( fot. 10, 11 ). Muszę przyznać, iż wygląda bardzo dobrze, w końcu drobnostek nie ma się co czepiać. Po opuszczeniu Tygrysa widoczny jest nieco zbyt duży i nader dziwnie otwierany właz kierowcy ( fot. 13 ).

 

Odcinek 4, pt. "Psi Pazur"

     W tym odcinku zostało pokazana sławetna bitwa pod Studzienkami, pod którą to z powodu rozkazu samego J. Stalina bitwę przymusowo przegrano, dzięki czemu Stalin miał między innymi powód aby tymczasowo wstrzymać swój dalszy pochód na zachód i tym samym pozwolić wykrwawić się Powstańcom Warszawskim. Ale nie o tym jest ten serial. Pomimo zniszczonych wielu czołgów oraz zabitych wielu Niemców, na końcu załoga wycofuje się razem z piechotą, za co jest dziękczynnie powitana i pochwalona przez dowódcę radzieckiego oraz polskiego.

W odcinku jest pokazany bardzo ładnie atak Tygrysów na pozycje: Rudego 102. Dla mnie osobiście, jest to najlepsza scena z 4 Pancernych z Tygrysami w roli głównej. Wyjeżdżają one majestatycznie jeden po drugim z mglistego kurzu na pozycje radzieckie, asekurowane przez piechotę niemiecką ( fot. 14, 15 ). Naprawdę wygląda to nieźle, aczkolwiek u pierwszego jadącego Tygrysa świetlik kierowcy jest otworzony na co najmniej 30 cm., co w oryginale byłoby niemożliwe ( fot. 15 ).

 

Odcinek 8, pt. "Brzeg Morza"

     W tym odcinku Rosjanom udaję się pojmać bunkier z linii obronnej Niemców ( chyba z Wału Pomorskiego ), i podczas bitwy do walki zostają rzucone Pantery oraz Tygrysy ( co ciekawe obok nich suną również do ataku: T-54 lub T-55 ), Rudy 102 niszczy wszystko co napotka na swojej drodze. Takim sposobem dochodzą do naszego pięknego morza ( na brzegu stoi ciężarówka modelu: Star powojenna ).

Ogólnie to widać bardzo ładnie wykonaną rekonstrukcję Pantery, Tygrysy rzadko się pojawiają w tej walce, raz jest widoczny bardzo daleko podczas ataku i potem dopiero kiedy stoi zniszczony obok przejeżdżających: T-34 ( fot. 16 ). To co rzuca się w oczy, to nie potrzebny drugi uchwyt do podnoszenia wieży od korpusu ( powinno być takich haków 3: dwa z przodu oraz jeden z tyło, a tutaj jest ich co najmniej 4 !!! ).

 

Odcinek 18, pt. "Pierścienie"

    Tygrys w tym odcinku jest jedynie widoczny przez parę sekund, na początku odcinka, kiedy między gruzami dopala się ( fot. 17 ) a obok atakuję niemiecka piechota na pozycje radzieckie. Na pierwszy rzut oka widać, iż jest to model który występował we wcześniejszych odcinkach.

 

Odcinek 20, pt. "Tiergarten"

    W tym odcinku pojawia się bardzo interesująca piosenka, stworzona przez: Franka Wichurę, patriotyczna ku pokrzepieniu serc oto jej tekst poniżej:

"3 Kompania,

 przebiliśmy Tygrysa ząb, tygrysa bierz na cel i rąb,"

oraz jej druga wersja:

w ciemności błysnął krwawy ząb, Tygrysa bierz na cel i rąb,

Tygrysa śmiało mocno rąb, śmiało mocno rąb tatatata"

Pozostawmy to bez komentarza.

 

 

Odcinek 20, pt. "Brama"

    W ostatnim odcinku z serii, pojawiają się 2 Tygrysy jako ostatni punkt obrony w Berlinie, którym jest podziemny peron mocno broniony przez Niemców, o dziwo początkowo ostrzał artylerzystów nie jest w stanie przebić 25 mm. górnego pancerza Tygrysa i cały atak zostaję zatrzymany. Peron to jedyna droga do Reichstagu ( ciekawe dlaczego jedyna ? ). W ostatniej scenie pocisk trafia Tygrysa po czym ten eksploduję w powietrze i w końcu Niemcy się poddają.

    Dużo nie widać, ponieważ oba Tygrysy stoją jako okopane gruzem punkty oporu, co rusz wybuchają obok nich pociski. Jest to ostatnia zamykająca scena walk w serialu ( fot. 18 ), Tygrysy biorą w nich również udział.

 

 

 

GODZINA W

"Godzina W" (1979)

 produkcja: Polska gatunek: Wojenny,

reżyseria Janusz Morgenstern, scenariusz Jerzy Stefan Stawiński, zdjęcia Zygmunt Samosiuk, na podstawie: opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego,

     W książce pana R. Wójcika: "Potwory wychodzą z Ukrycia", autor omawia użycie podwozia: T-54 do stworzenia makiety podobnej do Tygrysa. Autor w swojej książce opisuję niby Tygrysa następująco: "Zakończenie lufy działa ( bez hamulca odrzutu ), jednostopniowe zwężenie przy samym pancerzu - jak na mój nos - znacznie odbiegały od od broszurowych fotografii, gruby pręt udający lufę karabinu maszynowego, przyspawana niby-szczelina obserwacyjna, tępo bez zaczepów i wnęk obudowana tylna część wozu." Podwozie czołgu: T-54 wraz z lufą radzieckiego działa przeciwlotniczego pospawane przez: WFD na potrzeby filmu "Godzina W". W tym filmie nie bardzo widać żeby się ruszał, bo silnik w nim zdechł już na początku, stoi na środku ulicy i nie może obrócić lufą, bo lufa zaspawana ( co nieco z tego widać na zdjęciach poniżej fot. 1 oraz fot. 2 które pochodzą z książki pana Ryszarda W. ).  W dalszej części książki okazuję się że w 1991r., muzeum w którym obiekt przebywał sprzedało na złom, gdzie został pocięty i przetopiony.

Rzeczywiście w filmie pamiętna scena, kiedy to olbrzymi czołg ( przypominający w kształtach Tygrysa ) stoi na środku ulicy, potem odjeżdża i tyle go widać. Czołg jest pokazany ze sporej odległości, ciężko jest ocenić jakość wykonania, dlatego bazuję jedynie na spostrzeżeniach pana Ryszarda W.

 

 

 

KELLY'S HEROES

"Kelly's Heroes" ( Złoto dla Zuchwałych ), (1970)

produkcja: Jugosławia , USA gatunek: Komedia , Wojenny,

reżyseria Brian G. Hutton scenariusz Troy Kennedy-Martin,

     Wspaniała produkcja wojenna z doskonałą obsadą aktorską. Doskonałe połączenie komedii oraz filmu wojennego, czynią że film ogląda się bardzo przyjemnie. Jest również zawarte nieco westernu w filmie, co czyni go również unikatowym.

     W filmie użyto 3 czołgi: T-34, ujęcia kręcono między innymi na terenie komunistycznej Jugosławii co z pewnością ułatwiło filmowcom dostęp do czołgów: T-34. Nie wiadomo co stało się z owymi czołgami po nakręceniu filmu, wieść po nich zaginęła i na Internecie nie ma wzmianki o nich żadnej.

    W filmie widoczna jest cała sekwencja poświęcona Tygrysom. Na samym początku filmu, pośród tłumu wycofujących się Niemców, widoczny jest Tygrys, który rozgrzewa silnik ( fot. 0 ) pośród grenadierów pancernych. W jednej z głównych scen filmu, widzimy miasteczko francuskie które strzeżone jest przez 3 Tygrysy. Amerykanie sprytnie poprzez ruiny zwalonego domku wcelowują lufę wprost w Tygrysy ( co z tak małej odległości mogło rzeczywiście mogło go zniszczyć ). Szybko strzelając, załoga: M4 Sherman unicestwiają jednego Tygrysa ( fot. 1 ). Jeden Tygrys rusza w pościg po bardzo wąskiej dróżce ( fot. 2 ), aby za chwilę poczuć za sobą: M4 Shermana ( fot. 4 ), ten strzela w zadek Tygrysa, stając w płomieniach kiedy przedział silnikowy zostaję trafiony. Trzeci Tygrys po krótkiej walce z piechotą ( fot. 3 ), bardzo efektownie wjeżdża do centrum miasteczka ( fot. 5 oraz 6 ), aby wykurzyć z niego Amerykanów oraz strzelać w witryny przypadkowych sklepów ( fot. 7 oraz 8 ). Potem następuję scena niczym z westernu, kiedy to amerykanie maszerują naprzeciw Tygrysa, aby dobić z Niemcami targu. Scena kiedy to lufa Tygrysa ( z  przeolbrzymim hamulcem odrzutu ) celuję w nich, jest jedną z najlepszych w całym filmie ( fot. 9 oraz 10 ).

Scena walki z Tygrysami jest dosyć dobra i niczego nie można jej zarzucić. Wykonanie Tygrysów jest również na wysokim poziomie ( jak na lata 70-te ). Niestety kiedy Tygrys jest kręcony z bliska, widać elementy czołgu: T-34 mianowicie: koło napędowe, koło napinające oraz gąsienice ( fot. 6 ). W czasie jazdy słychać typowy dźwięk silnika oraz gąsienic muzyka dla ucha niczym z: "4 Pancernych i ich Rudego 102", oraz obroty wokół własnej osi jak i same przejazdy są niesamowicie szybkie jak na olbrzymiego Tygrysa. Należy również zwrócić uwagę na hamulec odrzutu ( fot. 8 ), jest nie wymiarowy i wykonany z małą dokładnością szczegółów.

 

 

 

SAVING PRIVATE RYAN

"Saving Private Ryan" ( Szeregowiec Ryan ),(1998)

produkcja: USA gatunek: Dramat, Wojenny,

reżyseria: Steven Spielberg,  scenariusz: Robert Rodat, zdjęcia: Janusz Kamiński oraz muzyka: John Williams,

     Film niemal od razu stał się ponad czasowym hitem, będąc wysoko notowany oraz nagrodzony. Dwie akcje ( lądowanie w Normandii oraz walka z Niemcami pod Ramelle ) były dopracowane do drobnego szczegółu i wpadające w pamięć, w międzyczasie film po prostu toczył się niczym western.

W filmie, podczas walki w Ramelle użyto dwóch reprodukcji Tygrysów. Na stronie internetowej poświęconej filmowi wyczytać można, iż dwa Tygrysy zaprezentowane w "Szeregowcu Ryanie", zbudowane zostały na podwoziu rosyjskiego czołgu T-34, wybrano je z powodu samej wielkości oraz wysokości. Reprodukcje były oparte na wymiarach wziętych z Tygrysa będącego w Muzeum w Bovington, w Anglii !!!, został zbudowany przez firmę: "Plus Film Services".

Scena samego ataku była wykonana bardzo realistycznie, z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Już z dłużej odległości było słychać donośne silniki nadjeżdżających Tygrysów oraz tym samym malujący się strach oraz przerażenie na twarzach obrońców. Gdy Tygrys podjeżdżał pod linie obrońców, ziemia trzęsła się !!! ( fot. 6 ). Sama walka odbywała się również bardzo realistycznie, statystom nie można było niczego zarzucić, interesujące było również ukazanie współdziałania dowódcy Tygrysa razem z atakującą piechotą. Gdy zobaczyłem tylnią część Tygrysa, kiedy to pokazano widok z wieży dzwonniczej ( fot. 2 i 5 ), oniemiałem - dokładność oraz precyzja wykonania była nie z tej ziemi ( zgodność uposażenia w wielu drobnych szczegółach oraz krat zabezpieczających silnik ). Widoczne było również oznakowanie na przednim pancerzu Tygrysa ( fot. 1 ), jednostki: 101 Schwere SS Panzer Abteilung. Pomimo doskonałej pracy jaką wykonano przy tworzeniu Tygrysa, nie obyło się bez paru widocznych błędów. Mianowicie: gąsienice typu rosyjskiego ( fot. 6 ), a wystarczyło by wzdłuż tych radzieckich, pospawać pręty to już by lepiej wyglądało, drugim mankamentem Tygrysa są jego koła napędowe, widoczny jest brak następnych rzędów kół z tyłu, oraz w przednich rzędach widoczne są wypustki w centrum kół ( fot. 5 i 6 ), powinny być one puste i do do tego wklęsłe do środka. Inną nieścisłością która porusza cały świat jest to, iż spadochroniarze łatwo otwierają czołgowy właz dowódcy, który byłby przecież zamknięty będąc zablokowany od wewnątrz. Co gorsza w jednej scenie zabijają kierowcę Tygrysa, poprzez jego własny właz obserwacyjny wkładając tam lufę pistoletu maszynowego, właz aż nadto jest rozwarty aniżeli byłby w rzeczywistości ( fot. 1, 4 oraz 6 ), nie wspominając nawet o tym, iż w rzeczywistości nie był on pusty lecz wypełniony wielowarstwową szybą pancerną. Ostatnia scena jest również przez wielu potępiona, nadlatujący samolot typu: P-51 Mustang, w tym wypadku niszczy bombą. Faktem jest, iż ten typ samolotu był używany przede wszystkim jako myśliwiec, nie jako samolot szturmowy. Wybuch samego Tygrysa pozostawia również wiele do życzenia, ponieważ mało jest znanych wypadków aby to wieża Tygrysa eksplodowała w drobne wióry ( no chyba że jest wykonana z drewna ). Jej dobre jakościowo wykonanie oraz kulisty kształt powodowały, iż często odlatywała ona do górę będąc odrzucona siłą wybuchu. Pomimo drobnych słów krytyki na koniec muszę przyznać, iż jest to najlepsza scena z użyciem Tygrysów jaką było mi dane zobaczyć. Wielokrotnie będę do niej powracał, aby znów ją obejrzeć.

 

 

 

 

BAND OF BROTHERS

"Band of Brothers" ( Kompania braci ), (2001)

 Mini serial, produkcja: USA , Wielka Brytania gatunek: Dramat , Wojenny ,
data premiery: 2001-09-09 (Świat)
reżyseria Richard Loncraine , Mikael Salomon scenariusz Graham Yost , Tom Hanks. Na podstawie: opowiadania Stephena E. Ambrose,

 

     Kompania Braci jest mini serialem, lecz każdy jej odcinek jest sam w sobie niczym dobrej jakości film wojenny. Serial opowiada historię jednej kompani oraz jej żołnierzy ze słynnej amerykańskiej 101 dywizji Powietrznodesantowej ( którą potocznie nazywano: "Screaming Eagles" - krzyczące orły, od odznaki którą jej żołnierze nosili na ramieniu munduru ). Była to jednostka, która jako jedna z niewielu brała czynny udział w tak wielu ważnych dla powodzenia operacji alianckich na froncie zachodnim. Serial nakręcono na podstawie książki ( którą osobiście nie skończyłem czytać do końca, ponieważ nie należała do najciekawszych ). Sam serial jest jednak warty obejrzenia.

 

 

Odcinek 4, pt: "Replaycments"

W wielu odcinkach można zauważyć w sekundowych ujęciach przejeżdżającego Tygrysa, lecz w jednym jest cała scena poświęcona temu postrachowi pól bitewnych II Wojny Światowej. Z tego co mi wiadomo, Tygrys którego użyto w serialu jest tym samym który został użyty w filmie: Szeregowiec Ryan.

Podczas wkraczania Amerykanów do małego holenderskiego miasteczka wszystko idzie zgodnie z planem, wojska amerykańskie niszczą słaby opór Niemców przed samym miasteczkiem. Gdy wkraczają do samego miasteczka, ukryty Tygrys wyjeżdża niespodziewanie będąc wcześniej zakamuflowany słomą ( fot. 1 ), naprzeciw sunącej do przodu alianckiej kolumnie czołgów. Jadący prowadzący z przodu: M4 Sherman, prowadzi natarcie. Siedzący w wieżyce dowódca zauważa poprzez lornetkę, skierowaną w ich stronę lufę Tygrysa ( fot. 2 ). Natychmiast nakazuję odwrót, lecz dla jadącego za nim alianckiego: Mk VIII Cromwell jest już za późno. Jednym celnym pociskiem Tygrys trafia centralnie drugi czołg w kolumnie, którym jest: Mk VIII Cromwell ( fot. 3 ), wokół słychać eksplozje oraz kawałki metalu odbijające się od ścian, które nie tak dawno były pancerzem czołgu. Alianci rozpoczynają odwrót, do natarcia przystępuje ukryty wcześniej Tygrys ( fot. 4 ) wraz z niszczycielem czołgów: Jagpanther V. Dwa kolejne czołgi alianckie, w tym wypadku: M4 Sherman stają w płomieniach. Atak aliancki zostaję powstrzymany, żołnierze alianccy zmuszeni są do odwrotu. Cała akcja trwa zaledwie parę minut, ale pokazuję na równi ze sceną z: Szeregowca Ryana, potęgę Tygrysa oraz jego działanie psychologiczne na alianckich żołnierzy.

 

 

 

BIG RED ONE

"Big Red One" ( Wielka Czerwona Jedynka ), (1980)

 produkcja: USA , gatunek: Dramat , Wojenny ,
data premiery: 1980-05-28 (Świat)
reżyseria i scenariusz Samuel Fuller,

    Film poświęcony słynnej Amerykańskiej 1 Dywizji Piechoty, której znakiem rozpoznawczym była naszywana na rękawie "Czerwona Jedynka". Film ukazujący dolę i niedolę żołnierzy na frontach II Wojny Światowej bodajże we Włoszech.

Rzekome Tygrysy pojawiają się jedynie pojedynczy raz w filmie. Gdy to z ukrytego miejsca ostrzeliwują piechotę amerykańską, użyte jako artyleria !. Po dłuższej obserwacji udaje się wykryć stanowisko ogniowe i wyjaśnić dlaczego nie zostało on zniszczone przez artylerię oraz lotnictwo szturmowe. Tygrys został bowiem ukryty w jednym z domków ( fot. 1 i 3 ), strzelając poprzez okiennice ( fot. 2 ), ponadto ludność cywilna pod przymusem pracuje w polu jako gwarant nietykalności. Po brawurowym ataku udaję się zniszczyć alianckiej piechocie Tygrysa oraz jego załogę. Na dzień dobry można zauważyć mocno powojenny hamulec wylotowy w dziale ( fot. 2 ), po bardziej wnikliwej obserwacji okazuję się, iż Tygrys jest w rzeczywistości powojenną modernizacją amerykańskiego czołgu: M4 Sherman ( fot. 3 ).

 

 

 

 

 

DER UNTERGANG

"Der Untergang" ( Upadek ),(2004)

produkcja: Austria, Niemcy, Włochy gatunek: Biograficzny, Wojenny, Dramat historyczny,

premiera: 2004-09-08 (Świat)

reżyseria: Oliver Hirschbiegel scenariusz: Bernd Eichinger,

    Film przedstawiający ostatnie 12 dni życia A.Hitlera. W oparciu o wspomnienia jednej z jego sekretarek, ukazany dramat pojedynczych żołnierzy obrońców Berlina, ludności cywilnej oraz całego sztabu będącego w bunkrze. Bardzo ciekawie przedstawiona postać Hitlera jako człowieka znerwicowanego oraz szalonego człowieka.

Tygrys również przewija się poprzez Berlin roku 1945. Na ułamek sekundy pomiędzy ostrzeliwanymi wycofującymi się niemieckimi oddziałami. Dobrze widoczny jest Tygrys z numerem taktycznym: 201 w scenie kiedy to niemiecki lekarz próbuje przedrzeć się do szpitala ( fot. 1 ). W następnych ujęciach dobrze widoczny jest od przodu, w tajemniczy sposób zakryty od przodu przeróżnymi skrzyniami ( fot. 2 ). W tym momencie dobrze widoczna jest górna część pancerza górnego, która prezentuje się przeciętnie. Tygrys został ulokowany jako element barykady na jednej z ulic Berlina. Pojedynczy Tygrys pojawia się również w jednej z ostatnich scen, kiedy to następuje poddanie miasta oraz broniących się żołnierzy niemieckich, daleko w tle również i Tygrys się poddaje ( fot. 4 ). Pojazd ten rzadko pojawia się w filmie i w żadnych scenach batalistycznych, wykonanie jest przyzwoite. Choć mimo, iż jest to koniec wojny Tygrysa posiada kilka elementów wczesno produkcyjnych nie pasujących na koniec wojny.

 

 

 

STRAIGHT INTO DARKNESS

"Straight into Darkness" ( Oblężeni ), (2004)

 produkcja: USA , gatunek: Dramat, Wojenny, Akcja,
data premiery: 2004-03 (Świat)
reżyseria oraz scenariusz: Jeff Burr,

    Taki nieco dziwny film w którym to dwóch amerykańskich dezerterów ukrywając się w niby opuszczonym hotelu gdzieś we Francji, próbuje uratować gromadkę partyzantów ( większości dzieci ) przed oddziałem Niemców, którzy rządni są zabrania dzieł sztuki ukrytych w owym hotelu.

W paru bojowych scenach ukazano: "coś"  co miało przypominać Tygrysa. Oddział niemiecki wsparty jest przez pojedynczy czołg, coś na kształt Tygrysa. Pojazd wygląda bardzo topornie i aż nadto bryłowato jak na Tygrysa ( fot. 1 ), ponadto wykonanie hamulca odrzutu pozostawia wiele do życzenia. Często ostrzeliwuje owy hotel, aż do momentu gdy to zostaje zniszczony koktajlem Mołotowa od tyłu ( fot. 2 ).

 

 

 

LA BATTAGLIA DELL'ULTIMO PANZER

"La Battaglia Dell'Ultimo Panzer" ( Bitwa Ostatniego Tygrysa), (1969)

 produkcja: Hiszpania,  gatunek: Wojenny,
data premiery: 1969-01-23 (Świat)
reżyseria oraz: scenariusz José Luis Merino,

    Taki film oparty na bazie czasów epoki Hipisowskiej historia o walce na śmierć i życie pojedynczej załogi Tygrysa, która ocalała pogrom zniszczenia w północnej Francji i teraz przebija się do swoich. Mało metrażowe i mało wciągające.

Niemalże w całym filmie można zobaczyć Tygrysa, który walcząc przedziera się do swoich. Czyż to nie wspaniałe, niestety nie gdyż owym Tygrysem jest czołg amerykańskiej powojennej produkcji: M60 Patton. W pierwszej ze scen filmu widoczny jest pododdział Tygrysów który próbuje przedzierać się do swoich jadąc na pełnym gazie przez łąkę ( fot. 1, 2 ), lecz niemalże wszystkie zostają wyeliminowane z walki przez Amerykanów. Jeden zostaje uszkodzony i po naprawie przedziera się do swoich, przynajmniej próbuje ( fot. 3 ). Nie ma co opisywać wyglądu pojazdu gdyż różni się on znacząco od Tygrysa.

 

 

 

THE NIGHT OF THE GENERALS

"The Night of The Generals" ( Noc Generałów ), (1967)

 produkcja: Francja, Wielka Brytania, gatunek: Dramat, Thriller, Wojenny,

premiera: 1967-01-29 (Świat)
reżyseria: Anatole Litvak, scenariusz: Paul Dehn, Joseph Kessel,

    Film nader interesujący ukazujący oficera niemieckiego który prowadzi dochodzenie dotyczące zamordowania kobiety w okupowanym przez Niemców Paryżu. Jest 3 czy 4 podejrzanych o to popełnione morderstwo generałów, gdyż naoczny świadek widział czerwone lampasy na żołnierskich spodniach mordercy.

W jednej ze scen widoczny jest mały pododdział Tygrysów który uczestniczy w likwidacji powstania w getcie warszawskim 12.XII.1942r. Widoczne są sunące oraz eskortowane przez piechotę po ulicach Tygrysy między innymi z numerami taktycznymi: 072 ( fot. 1, 2 , 3 oraz 4 ). Następnie wchodzą one do walki i ostrzeliwują broniących się żydowskich powstańców ( fot. 5 oraz 6 ). Wykonanie ich jest całkiem przyzwoite, lecz zbyt wysunięta do przodu wieża w stosunku do reszty korpusu wskazuję na użycie: T-34 jako podstawy wyjściowej. I odwieczny mankament zbytnio otwarty wizjer kierowcy otwarty na możliwość wsunięcia się do środka.

 

 

 

NA BEZYMYANNOY VYSOTE

"Na Bezymtannoy Vysote" ( Na Bezimiennym Wzgórzu ), (2004)

 produkcja: Rosja , gatunek: Dramat, Wojenny, Akcja,
reżyseria: Vyacheslav Nikiforov, scenariusz: Yuri Chernyakov,

    Film przedstawia walki oddziałów radzieckich w 1944r. o bezimienne wzgórze okupowane przez oddziały niemieckie. W filmie przedstawiono kilka pomniejszych epizodów z postaciami żołnierzy oraz żołnierek Armii Czerwonej.

Tygrysy pojawiają się rzadko w filmie, są widoczne podczas jednego z ataków niemieckich na pozycje sowietów ( fot. 1 i 2 ). Oraz podczas ofensywy sowieckiej jako porzucony wrak obok postępującej piechoty ( fot. 3 ). Z tych krótkich momentów, kiedy są widoczne można zauważyć, iż są one nieco za niskie jak na swój pierwowzór, co oznacza że może użyto czołgów: T-54 jako podstawy wyjściowej. Są one ukazane w dużej odległości dlatego ciężko jest zauważyć jakieś detale.

 

 

 

OSVOBZHDENIE

"Osvobzhdenie" ( Wyzwolenie ), (1970)

 produkcja: ZSRR, gatunek: Wojenny,

premiera: 1969-07 (Świat)
reżyseria: Julius Kun  scenariusz: Yuri Bondarev, Oskar Kurganov

    Wielka 8 godzinna epopeja przedstawiająca coś co Rosjanie określają nazwą: Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Czyli okres napaści na ZSRR 22.VI.1942 po zdobycie Berlina w V.1945. Najdroższy film w kinematografii Rosji. Nader ciekawy choć pełny propagandy i przekłamań historycznych. Film składa się z 5 części, w każdej można odnaleźć epizod powiązany z Tygrysami.

 

Odc. 1

W pierwszym odcinku już na początku widzimy Tygrysa, który podjeżdża, następnie zostaje opuszczony przez załogę ( fot. 1 ), strzela do niego zdobyczny czołg: T-34/85. Wyniki strzelania są przerażające, gdyż okazuję się iż pojedynczy pocisk z pojedynczego: Rudego 102, przebija na wylot przedni pancerz Tygrysa niczym masełko. A. Hitler po oględzinach trafienia ( fot. 2 ) mówi następująco: Pięknie od pierwszego strzału, Tygrysy na tyły aby wzmocnić pancerz przez dodanie płyt pancernych i mamy ich już do bitwy pod Kurskiem ponad 800. No dialog ściągnięty chyba z kosmosu. W następnej scenie Tygrysy pojawiają się jako przednia awangarda atakujących niemieckich sił pancernych pod Kurskiem. W ślicznie przedstawionej scenie ataku, Tygrysy śmigają pomiędzy okopami efektownie wjeżdżając na nie, lecz niektóre z nich zostają trafione ( fot. 3, 4 i 5 ). Jeden z oficerów radzieckich zostaje oskarżony o tchórzostwo, aby się oczyścić, sam w pojedynkę uzbrojony w pistolet rzuca się na atakujący czołg Tygrys ( fot. 6 ). Atak wciąż trwa i w tle atakujących Tygrysów widać, iż są one wspierane na przemian przez czołgi: T-54 ( fot. 7 ) oraz IS-3 ( fot. 8 ). Jeden z atakujących Tygrysów zostaje unieszkodliwiony poprzez armatkę Plot. kalibru 37 mm. wz. 1939 ( fot. 10 ). Widowiskowe ujęcia z daleka ukazują jak olbrzymią ilość pojazdów zgromadzono na potrzeby filmu ( fot. 11 ). Interesująco pokazano też kulminacyjny punkt bitwy o Kursk niedaleko wsi Prochorowka. Gdzie to czołgi szczepione blisko siebie strzelają z najbliższych odległości oraz załogi uszkodzonych pojazdów toczą pomiędzy sobą walki ( fot. 12 ). Tygrysy są wykonane całkiem przyzwoicie i bryłą i w detalach wyglądają bardzo ładnie. Choć jak zwykle wizjer kierowcy jest zbyt durzy.

 

 

Odc. 2

W drugim odcinku, oddziały radzieckie postępują do przodu w kolumnie, na poboczu porzucony i niechciany przez nikogo pojedynczy zniszczony Tygrys oraz armata ppanc. ( fot. 13 ). Na innych odcinkach Niemcy jednak atakują, postępując w kolumnie na poboczu piechota w centrum czołgi, oczywiście żadne inne czołgi jak Tygrysy ( fot. 14 i 15 ). Niemcy dokonują ataku n jedną z bronionych wiosek, co ciekawe ataku dokonują same czołgi bez wsparcia piechoty. Przedzierają się w ataku przez okopy radzieckie, masakrując obronę efektownie je zdobywając ( fot. 16, 17, 18 i 19 ). Również w jednej z końcowych scen kiedy to żołnierze radzieccy szturmują miasto, jest ono bronione przez kilka Tygrysów ( fot. 20 ).

 

 

Odc. 3

W tym odcinku Tygrysy pojawiają się rzadko. W jednej ze scen ataku radzieckiej piechoty, widoczny jest zniszczony w tle pojedynczy Tygrys ( fot. 21 ). Następnie ukazany jest odwrót niemieckich pokonanych sił, w tle również widoczny jest porzucony i niechciany nawet przez samych Niemców pojedynczy Tygrys ( fot. 22 ).

 

 

Odc. 4

Na początku odcinka pojedynczy porzucony Tygrys zostaję ogarnięty poprzez masę atakujących czołgów: IS-3 oraz dział samobieżnych SU-85 ( fot. 23 ). Następnie dochodzi do walk w mieście gdzie to w ciasnych uliczkach miasteczka obok przejeżdżających czołgów: T-34/85 stoi pojedynczy wrak Tygrysa ( fot. 24 ). Bohaterski oficer wojsk pancernych popędza swoje czołgi ze swojego oddziału do ataku ( fot. 25 i 26 ) ukrywając się za wrakiem Tygrysa. Następnie opierając się o zniszczonego Tygrysa opowiada szeregowemu żołnierzowi jakieś frontowe bajeczki co to on nie zrobił ( fot. 27 ).

 

 

Odc. 5

W ostatnim odcinku szturmowany jest Berlin, i tutaj nie mogło zabraknąć wszędobylskich Tygrysów ( sugerując się owym filmem, można dojść do winsoku że Niemcy posiadali w swym uzbrojeniu wyłącznie Tygrysy ). W ciężkich walkach ulicznych Niemcy wycofują się piechota wzmocniona Tygrysem ( fot. 28 ). Żołnierze piechoty wraz ze wsparciem czołgów przystępują do szturmu na miasto pośród wraków Tygrysów ( fot. 29 i 30 ). W ostatniej ze scen bitwy widoczny jest Reichstag ogarnięty poprzez płomienie atakowany przez Armię Czerwoną u wejścia do niego stoi pojedynczy płonący Tygrys ( fot. 31 ).

 

 

 

BITKA NA NERETVI

"Bitka nad Neretvi" ( Bitwa nad Neretwą ), (1970)

 produkcja: Jugosławia, USA, Włochy, RFN, gatunek: Dramat, Wojenny,

premiera: 1970-08-19 (Świat)
reżyseria: Veljko Bulajić, scenariusz: Ugo Pirro, Ratko Đurović,

    Film wojenny rodem z komunistycznej Jugosławii, ukazujący bohaterską walkę komunistycznych partyzantów pod przywództwem Josip Broz Tity z niemieckimi najeźdźcami.

Jak się okazuje partyzanci nie walczyli z byle czym i z byle kim, a z niczym innymi jak niemieckimi doborowymi oddziałami uzbrojonymi w Tygrysy. Od czasu do czasu pojawiają się one na planie scen batalistycznych mknąc do ataku ( fot. 2 ), lub pośród maszerujących do ataku oddziałów niemieckich ( fot. 1 ). Pomimo swej potęgi nie dają rady i szybko zostają niszczone przez dzielnych partyzantów jugosłowiańskich ( fot. 3 ). Wykonanie na bazie Sowieckiego: T-34, wyglądają przyzwoicie wykonane repliki, tylko wizjer kierowcy jest nadto olbrzymi. Moje ciche i nie potwierdzone podejrzenie, iż być może są to te same pojazdy które użyto podczas filmu: Sutjeska oraz Kelly's Heroes.

 

 

 

SUTJESKA

"Sutjeska" ( Piąta Ofensywa ), (1973)

 produkcja: Jugosławia gatunek: Dramat , Wojenny,
data premiery: 2001-07 (Świat)
reżyseria: Stipe Delić  scenariusz: Asim Babic, Miljenko Smoje,

    Film wojenny rodem z komunistycznej Jugosławii, ukazujący bohaterską walkę komunistycznych partyzantów oraz postać Josip Broz Tity podczas walki niemieckimi najeźdźcami.

W olbrzymiej batalii toczonej przez partyzantów Tity z oddziałami niemieckimi na terenie Jugosławii, nie mogło zabraknąć również Tygrysów. Podczas wielkiej walnej bitwy toczą one się powoli do przodu ( fot. 1 i 3 ) wraz z całym rozmaitym orężem niemieckim, osłaniane przez zastępy piechoty. W jednym z ujęć dobrze widoczna wieża z numerem taktycznym: 22 oraz nader ciekawym godłem jednostki ( fot. 2 ). Podczas zaciętej walki jeden po drugim Tygrysy zostają niszczone przez armaty ppanc. partyzantów ( fot. 4 i 5 ). Pomiędzy zniszczonymi wrakami Tygrysów oddziały partyzantów postępują do przodu ( fot. 6 ). Najprawdopodobniej są to te same Tygrysy co widoczne w filmie: Bitwa pod Neretwą wykonanie ich jest przyzwoite i całkiem ładnie się prezentują.

 

 

 

ZVEZDA

"Zvezda" ( Kryptonim Gwiazda ), (2002)

 produkcja: Rosja, gatunek: Dramat Historyczny, Wojenny,

premiera: 2002-07-11 (Świat)
reżyseria: Nikolay Lebedev  scenariusz: Aleksandr Borodyansky, Yevgeni Grigoryev,

    Bardzo interesujący film poświęcony radzieckim zwiadowcom walczącym podczas II Wojny Światowej. Ukazuje mały pododdział radzieckich zwiadowców działający na tyłach niemieckich, chwytając jeńców, zbierając informacje wywiadowcze na potrzeby dowództwa.

I tutaj nie mogło zabraknąć Tygrysów. W jednej z scen kiedy to pododdział zwiadowców przedziera się na tyły niemieckie. Widoczny jest na nie dalekich tyłach strzeżony Tygrys wraz z jego biwakująca załogą ( fot. 1 ). W innej scenie z kolei zwiadowcy docierają do niemieckiej kolejowej bazy rozładunkowej, gdzie to niemalże cały batalion Tygrysów zostaje przemieszczany ( fot. 2, 3 i 4 ). Zwiadowcy zahaczają się na jednego z oficerów ( fot. 5 ). I używając Tygrysa jako osłony podchodzą i łapią do niewoli oficera niemieckiego ( fot. 6 ). Wykonanie jest przyzwoite owych Tygrysów najprawdopodobniej jako bazy wyjściowej użyto tutaj sowiecki czołg T-54.

 

 

 

PODSUMOWANIE

 

    Jaki morał z tego płynie moi drodzy ?. NIE POWSTAŁ NAWET POJEDYNCZY FILM Z PRAWDZIWYM TYGRYSEM. Zważywszy na to, iż tylko jeden jest w chwili obecnej na chodzie, pozostałe spoczywają w muzeach, byłoby to zadanie niezmiernie trudne do realizacji. Reprodukcje w filmach prezentują różny poziom wykonania, jeden są lepsze drugie nieco gorsze. Lecz nasuwa się interesujące podsumowanie, iż w dziale filmów Tygrys jest wyznacznikiem oraz ikoną Niemieckich Sił Pancernych. I walczyć z nim to jest zaszczyt i przywilej jak i najtrudniejsze zadanie jakiemu można sprostać. Filmów które zaprezentowałem powyżej jest sporo jedne bardziej interesujące drugie nieco mniej. Jestem pewny, iż nie są to wszystkie z możliwych do spotkania Tygrysów w filmach, dlatego piszę z prośbą jeżeli drogi internauto zauważysz w filmie coś co przypomina Tygrysa lub gdy nie przypomina lecz nazwane i określone jest mianem Tygrysa. Proszę napisz i podaj nazwę owego filmu. Mail -->  Ssamuraj@o2.pl

 

 

 

II. GRY

 

 

     Cóż mogę powiedzieć o grach komputerowych w których występuję czołg Tygrys. Stanowczo za często twórcy gier opierają się jedynie na marnych informacjach, nie poruszając wiedzy technicznej pojazdów oraz historycznej. Grubość pancerza oraz siła działa jest przetworzona matematycznie i często wychodzą przedziwne wypadki. Kiedy to np: ostrzał piechoty z broni maszynowej wolno, ale jest w stanie zniszczyć Tygrysa doszczętnie ( absurd ! ), lub to we włazie dowódcy siedzi jakiś szeregowiec z karabinem maszynowym. Dlatego podchodzę bardzo sceptycznie do tego tematu. Fakt, miło jest w grze, aby w jednej chwili poczuć się dowódcą Tygrysa a nawet całej kompani Tygrysów, lecz stanowczo twórcy gier za mało sięgają po materiały oraz wsparcie historyków lub militarystów, tym samym często popełniając błędy które są nie dopuszczalne.

Dlatego jedynie wymienia co ciekawsze gry w których pojawił się motyw Tygrysa:

oraz wiele innych lecz tylko o tych czytałem lub słyszałem iż pojawiają się Tygrysy.

 

 

III. KSIĄŻKI

 

 

 

------------------

Bibliografia:

Wójcik R., Potwory wychodzą z Ukrycia, W-wa 1996.

www.filmweb.pl

www.imdb.com/

www.gry-online.pl/